• - OTTELUOHJELMA -

    II-div

    a kaudella 2017-2

    Runkosarjan alkusarjan otteluohjelma 19-20

    • LA 21.09.2019 Hollola 16:00 HC Giants - K-Espoo
    • SU 22.09.2019 JKL kh 00:00 Riemu - HC Giants
    • LA 28.09.2019 Hollola 16:00 HC Giants - D-Kiekko
    • KE 02.10.2019 Hollola 18:30 HC Giants - Hunters
    • LA 05.10.2019 Hollola 16:00 HC Giants - Pyry
    • PE 11.10.2019 Pori 19:00 Karhu HT - HC Giants
    • SU 13.10.2019 Hollola 16:00 HC Giants - Laser HT
    • LA 19.10.2019 Uusikaarlepyy 16:00 Muik Hockey - HC Giants
    • SU 20.10.2019 Kalajoki 00:00 JHT - HC Giants
    • PE 25.10.2019 Hollola 18:30 HC Giants - Titaanit
    • SU 27.10.2019 Hollola 16:00 HC Giants - S-Kiekko
    • LA 02.11.2019 Kaarina 17:00 HCIK - HC Giants
    • SU 03.11.2019 Hollola 16:00 HC Giants - JHT
    • KE 13.11.2019 Hollola 18:30 HC Giants - FPS
    • LA 16.11.2019 Kotka 17:00 Titaanit - HC Giants
    • PE 22.11.2019 Nokia 18:30 Pyry - HC Giants
    • LA 23.11.2019 Hollola 16:00 HC Giants - Riemu
    • LA 30.11.2019 Raahe 16:00 RaaheK - HC Giants
    • SU 01.12.2019 Raksila 16:00 Laser HT - HC Giants
    • PE 06.12.2019 JKL kh 16:45 D-Kiekko - HC Giants
    • LA 07.12.2019 Porvoo 16:00 Hunters - HC Giants
    • KE 11.12.2019 Järvenpää 18:50 Haukat - HC Giants
    • SU 15.12.2019 Hollola 16:00 HC Giants - RaaheK
    • PE 03.01.2020 Hollola 18:30 HC Giants - Haukat
    • SU 05.01.2020 Seinäjoki 16:00 S-Kiekko - HC Giants
    • SU 12.01.2020 Hollola 16:00 HC Giants - Muik Hockey
    • KE 15.01.2020 Forssa 18:30 FPS - HC Giants
    • LA 18.01.2020 Hollola 16:00 HC Giants - Karhu HT
    • PE 24.01.2020 Tapiola 18:30 K-Espoo - HC Giants
    • SU 26.01.2020 Hollola 16:00 HC Giants - HCIK

    NÄIN PELATAAN

    Suomi-sarjassa pelataan 16 joukkueen kaksinkertainen alkusarja (30 ottelua).

     

    Alkusarjan kahdeksan parasta jatkaa yksinkertaiseen ylempään loppusarjaan. Ylemmän loppusarjan kuusi parasta jatkaa suoraan pudotuspeleihin, 7.-8. sijoittuneet villi kortti -kierrokselle alemman loppusarjan kahden parhaan kanssa (otteluparit yl. 7. – al 2. ja yl. 8. – al 1., pelataan paras kolmesta).

     

    Alkusarjan sijiolle 9.-16. sijoittuneet joukkueet pelaavat yksinkertaisen alemman jatkosarjan, jonka kaksi parasta joukkuetta etenee villi kortti -kierrokselle ylemmän loppusarjan sijoille 7.-8. sijoittuneiden kanssa.

     

    Puolivälierien otteluparit 1.-vk.2., 2.-vk.1., 3.-6., 4.-5. pelataan paras viidestä -järjestelmällä (kolme voittoa). Otteluparien voittajat jatkavat välieriin, jotka pelataan myös paras viidestä -järjestelmällä (kolme voittoa).

     

    Välierät pelataan siten, että parhaiten loppusarjassa sijoittunut kohtaa huonoiten sijoittuneen ja toiseksi parhaiten sijoittunut kohtaa toiseksi huonoiten sijoittuneen.

     

    Otteluparien voittajat jatkavat Mestiksen karsintaan siten, että paremmin loppusarjassa sijoittunut kohtaa Mestiksen 12. joukkueen ja toiseksi parhaiten sijoittunut kohtaa Mestiksen 11. sijoittuneen joukkueen paras seitsemästä -järjestelmällä pelattavissa karsinnoissa.

    Suomi-sarjan mestaruus jaetaan joukkueelle, joka selviytyi Mestiksen karsintoihin paremmalta sijalta loppusarjasta.

     

    Alemman loppusarjan sijoille 3.-4. sijoittuneet joukkueet lopettavat kautensa alempaan loppusarjaan.

     

    Sijoille 5.-8. sijoittuneet pelaavat putoamiskarsintaottelut paras viidestä -menetelmällä (kolme voittoa) otteluparein 5.-8. ja 6.-7. Otteluparien häviäjät jatkavat Suomi-sarjan karsintaan yhdessä II divisioonista tulevien lohkovoittajien kanssa.

     

    Karsinnan pelaamistapa päätetään kun II divisioonista on tiedossa halukkaat lohkovoittajat karsintaan. Karsinnasta kaksi (2) joukkuetta pääsee Suomi-sarjaan kaudeksi 20-21. Mikäli II-divisioonista ei tule yhtään halukasta karsijaa, ei karsintoja järjestetä.

     

All Posts
×